Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Malva multiflora

Fotoğraf

Bakımı

Malva multiflora tek ya da iki yıllık bir ottur. Nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Malva multiflora yol kenarı, yamaç ve tarlalarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Cornish mallow, Cretan tree mallow, Cretan hollyhock; Çok çiçekli ebegümeci.

Etimoloji

Cins adı Latince ebegümeci; tür adı ise Latince çok çiçekli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Malvales
Familya:
Cins: Malva
Görüldüğü Yer: Hereke Sahili

Tanım

Atti Soc. Ital. Sci. Nat. Mus. Civico Storia Nat. Milano 146: 230 2005.

Tanımlayan

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Malva multiflora 120 cm. kadar büyüyebilir. Stem diktir. Stem başlangıçta tek gövdeli olup zamanla dallanır. Stem yeşil renkli ike zamanla kırmızı ve en sonunda açık kahverengiye dönüşür. Yapraklar alternat, stipulat ve uzun petiolat; stipül 4 mm. uzunluğunda, genişçe triangular, yükselici, tüylü, kiliat; petiol 14 cm. uzunluğunda, yeşil ve kıllı; lamina basit, kordat, suborbikular, 5 ila 7 arası palmat damarlı, kısaca 5 ila 7 arası loblu, üst yapraklar daha berligin loblu, dentat, üst ve alt yüzeyleri tomentos, petiol ile yaprak ayasının bağlantısında sıklıkla kırmızı noktalıdır. Bitki stellat tüylerle kaplıdır. Çiçekler küçük, 3,5 cm. yarıçapında ve yaprak aksillerinde küme halindedirler. Epikaliks 3 segmentli, kaliks beş sepal’li ve korolla 5 petal’lidir. Pedisel 1 cm. uzunluğundadır. Çiçekler hermafrodit’tir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006 (Lavatera cretica)

Flora of Turkey

Lavatera cretica için:
Biennial or rarely annual. Stems ascending. Leaves 5-fid, the lower leaves slightly, the upper more so, all serrate, thinly pilose above and beneath. Flowers in fascicles of 4 or more in the leaf axils. Epicalyx segments ovate, almost free, neither accrescent nor spreading in fruit. Sepals greenish, stallate pilose. Petals lilac pink, 14-18 mm. Mericarps rounded, very faintly transversely rugose. Fl. 4-5. Gravelly banks, roadsides, s.l.-150 m. Very similar in facies to Malva sylvestris, but differing in its rounded, ± smooth mericarps. II:409.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın