İçeriğe geç

Malus sylvestris (Yabani elma)

Yabani elma


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Elma › Yabani elma

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Geniş bir tacı vardır ve bu yüzden ağaç yerine çalı gibi gözükür. 100 yıl yaşayabilir. 8 ila 10 metreye kadar büyüyebilir. Gövde çapı 23 ila 45 cm arasındadır. Rekabet gücünün düşük olması ve ışık ihtiyacı nedeniyle genellikle ormanların nemli kenarlarında görülür. Yapraklar almaşlı dizilişli, yumurtamsı, koyu yeşil renkli ve parlaktır. Yaprak kenarları kavisli ve testere dişlidir. Çiçekler pembe ya da beyaz renkli ve beş taç yapraklıdır. Dallar kırmızımsı kahverengidir. Gövde gri kahverengi ve döküntülüdür. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yabani elma, Ekşi elma, Taşot, Acalma, Acamuk, Acı elma, Acuk, Kivil, Kratuna, Sengeç.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “meyve” anlamına gelir. Antikçağda kelime özellikle elma meyvesini tanımlamak için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan “elma” Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince “orman” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Mutfak

Meyvesi taze olarak tüketilebilir. Ayrıca reçel, meyve suyu, marmelat yapımında da kullanılır. Donlara kadar dalda bırakılırsa lezzeti artar.

Geleneksel tıp

Tohumları, çoğu Rosaceae türünde olduğu gibi hidrojen siyanür barındırır ve aşırı alınması zehirlenmelere ve ölüme neden olabilir. Bununla birlikte düşük dozda hidrojen siyanür solunum ve sindirim sitemi üzerinde faydalıdır. Meyvesi büzücü ve müshildir. Ezilmiş meyve posası yara ve iltihapları iyileştirmek için kullanılır. Meyvesi kabızlık gidericidir. Equisetum telmateia üst bölümleri; Malus sylvestris yaprakları; Plantago major yaprakları; Tilia tomentosa çiçek ve brahteleri demlenerek bal ile birlikte içilerek rahim bozuklukları ve çocukların yatak ıslatmaları vakalarında kullanılır. Plantago major yaprakları; Malus sylvestris meyveleri; Cydonia oblonga meyveleri ve Urtica dioica yaprakları demlendiğinde astım, bronşit ve öksürük tedavisinde etkilidir.

Dioscorides: Yaprak, olgunlaşmamış meyve ve çiçekleri büzücüdür.

İbn-i Sînâ: Yaprakları şişlere uygulanır. Kalbe ve mideye faydalıdır. Dizanteri vakalarında başvurulur. Yaprakları zehirlenme vakalarında kullanılır.

Birûni: Tatlı olmayan çeşidi gaz yapıcıdır. Yaprakları iltihap ve uçuklara uygulanır. Aşırı tüketimi zararlıdır.

Biliyor musunuz?

Kabuğundan sarı ve kırmızı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition Malus no. 1. 1768. (L.) Mill.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version