Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Maclura pomifera

Fotoğraf

Bakımı

Maclura pomifera çok yıllık bir ağaçtır. nemli toprağı, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Maclura pomifera açık orman, yol kenarı ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, tınlı ve killi topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Maclura pomifera Bow wood, Hedge apple, Horse apple, Bois d’arc, Bodark, Monkey ball, Mock orange, Osage orange; Ayıdutu, Yalancı portakal.

Etimoloji

Cins adı Latince William Maclure’a (27 Ekim 1763 – 23 Mart 1840, İskoç jeolog); tür adı ise Latince meyve taşıyan anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Rosales
Familya:
Cins: Maclura

Tanım

Illustriertes Handbuch der Laubholzkunde 1(5): 806. 1906.

Tanımlayan

Yapısı

Maclura pomifera 8 ila 15 metre büyüyebilir. Kökleri kalın, etli ve parlak turuncu kabuk ile kaplıdır. Gövde kabuğu koyu renkli ve kabukludur. Yapraklar alternat olup 90 ila 120 cm. uzunluğundaki sürgünlerde belirir. Yapraklar 8 ila 13 cm. uzunluğunda ve 5 ila 8 cm. genişliğinde, koyu yeşil, üst yüzeyi parlak, alt yüzeyi soluk yeşil renklidir. Sonbaharda bu yapraklar parlak sarı rengine döner. Dioik bir türdür, dişi ve erkek çiçekler farklı ağaçlarda bulunur. Staminat çiçekler soluk yeşil renklidir. Meyve küresel, çıkıntılı, 8 ila 15 cm. çapında ve olgunlaştığında parlak sarı kahverengidir. Meyve kesildiğinde yapışkan beyaz bir sıvı sızdırır. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar. Sapanca Gölü‘nde görülmüştür.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Sütlü özsuyu dermatite neden olabilir.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Flora of Turkey’de yer verilmemiş tür.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın