Maclura pomifera (Ayı dutu)

derleyen:

cins:

Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Moraceae

Dutgiller


Maclura

Ayıdutu

Ayı dutu

Maclura pomifera

Maclura pomifera (Ayıdutu) hakkında genel bilgiler.

8 ila 15 metre büyüyebilir. Kökleri kalın, etli ve parlak turuncu kabuk ile kaplıdır. Gövde kabuğu koyu renkli ve kabukludur. Yapraklar almaşlı dizilişli olup 90 ila 120 cm uzunluğundaki sürgünlerde belirir. Yapraklar 8 ila 13 cm uzunluğunda ve 5 ila 8 cm genişliğinde, koyu yeşil, üst yüzeyi parlak, alt yüzeyi soluk yeşil renklidir. Sonbaharda bu yapraklar parlak sarı rengine döner. İki evcikli bir türdür, dişi ve erkek çiçekler farklı ağaçlarda bulunur. Erkek çiçekler soluk yeşil renklidir. Meyve küresel, çıkıntılı, 8 ila 15 cm çapında ve olgunlaştığında parlak sarı kahverengidir. Meyve kesildiğinde yapışkan beyaz bir sıvı sızdırır.

Cins 27 Ekim 1763 – 23 Mart 1840 tarihleri arasında yaşamış İskoç jeolog William Maclure’a adanmıştır. Tür adı Latince meyve taşıyan anlamına gelir. Türün oldukça büyük birleşik meyvesine işaret eder.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Ormanlık alanlar, yol kenarı ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde ayıdutu, yalancı portakal, avlu ağacı, ayı elması ve hint portakalı adları ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Rakım

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Pratik

Erozyon kontrolünde kullanılır. Amerikalı yerliler yaylarını dallarından yaparlar. Ağaçtan sarı turuncu boya elde edilir. Meyveler böcek kovucu olarak kullanılır.

Dikkat!

Sütlü özsuyu dermatite neden olabilir.

Tıp

Kök demlenerek göz rahatsızlıklarında kullanılır.