İçeriğe geç

Lythrum salicaria (Hevhulma)

Hevhulma


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Aklarotugiller › Aklarotu › Hevhulma

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 cm ila 2 metre büyüyebilir. Gövdeler kırmızı mor arasıdır. Yapraklar mızraksı, tüylü ve sapsızdır. Çiçekler morumsu kırmızı, altı taç yapraklı (bazen beş), on iki erciklidir. Çiçekler erseliktir. Üç farklı çiçek tipi görülür, bunların uzunlukları farklıdır ve her bir tip diğer çiçek tipi ile tozlaşabilir. Meyveler 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Tohumlar olgunlaştığında yapraklar parlak kırmızıya döner. Birçok farklı yaprak tipi vardır, bu yüzden sayısız alttür ve varyete tespiti yapılmıştır. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. 3 ila 5 arası bitkiler halinde gruplandırılmalıdır. Bitkiler arasında yarım metre açıklık bırakılmalıdır.

Gözlem

Sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Hevhulma.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kanlı” anlamına gelir. Cinsin çiçek rengine işaret eder. Tür adı Latince “söğüt gibi” anlamına gelir. Türün yapraklarının Salix (söğüt) yapraklarına benzemesine işaret eder. Tür ayrıca söğüt türleri ile iç içe aynı habitatta görülür.

Mutfak

Yaprakları pişirilerek tüketilebilir. Kalsiyum bakımından zengindir. Çiçeklerinden gıda boyası elde edilir.

Geleneksel tıp

Bebekler dahil her yaş için kullanımı güvenlidir. İshal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Büzücüdür. Ağır geçen adet kanamalarında kullanılır. Antibiyotik, ishal engelleyici, hipoglisemik ve kanamayı durdurucudur. Tifüse neden olan mikroorganizmaya karşı özellikle etkili olduğu ispatlanmıştır. Haricen; yaralar, egzama, aşırı vajinal akıntı, vajinal kaşıntı için temizlik ve iyileştirici yıkama olarak kullanılır. Toz haline getirilerek ağır burun kanamaları vakalarında hemostatik olarak kullanılır. Gövde dişeti uyarıcı olarak kabul edilir ve zayıf veya kanayan dişetlerini güçlendirmek için çocuklara çiğnetilir.

Biliyor musunuz?

Kaynatılarak ahşap koruyucu olarak kullanılır. Öğütülerek yüz maskesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 446. 1753. L.

Bir Yorum Yazın