Lythrum borysthenicum (Saray aklarotu)

derleyen:

cins:

Tanımı

Halihazırda Türkçe kaynaklarda Middendorfia borysthenica olarak geçmektedir. 4 ila 8 cm büyüyebilir. Çıplak ya da pürüzlüdür. Gövde yükselicidir. Yapraklar 4 ila 10 cm uzunluğunda, ters yumurtamsı ila eliptik ve sapsızdır. Çiçekler yaprak koltuklarında tek olarak belirir, hipantiyum 2 ila 3 mm uzunluğunda, çiçek ve meyve zamanı çan biçiminde; ek çanak bölümleri 0,5 mm uzunluğunda, darca üçgensi ve darca üçgensi çanak yapraklar meyve zamanı dik ya da yayık; taç yaprak 1 mm uzunluğunda, soluk mor renkli ve düşücüdür. Ercik sayısı altıdır. Kapsül 2 ila 3 mm çapında ve neredeyse küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Rusya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Sulak alanların civarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde saray aklarotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kanlı anlamına gelir. Cinsin çiçek rengine işaret eder. Tür adı Latince Borysthenes anlamına gelir. Günümüzdeki Dinyeper nehrinin kadim adıdır ve aynı zamanda nehir tanrısının lakaplarından biridir. Özgün tanımda bu “Habitat ad Borysthenem, circa urbem Kiow et Krementschuy frequenter occurrit” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları