İçeriğe geç

Lysimachia vulgaris (Kargaotu)

Kargaotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Haşerat kovucu, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › Karga otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 cm ila 1,5 metre büyüyebilir. Gövde dik, seyrek ya da yoğun tüylü ve salgılıdır. Yapraklar halkavi ya da karşılıklı dizilişlidir. Neredeyse sapsızdır. Yaprak ayası 5 ila 11 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, yumurtamsı ila mızraksı yumurtamsı, düz ve üst yüzeyi kırmızı salgılı lekelidir. Çiçek kurulu tepede ya da yaprak koltuklarında bulunur. Çiçek kurulu sapı 1,5 ila 4,5 cm uzunluğundadır. Taç parlak sarı renklidir. Çiçekler erseliktir. -25 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Nemli bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kargaotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün cins özelinde geniş yayılış alanına işaret eder.

Mutfak

Genç yaprakları tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Büzücü, sakinleştirici ve balgam söktürücüdür. İshal ve dizanteri tedavisinde başvurulur. Yara temizleyici ve iç ile dış kanamaları durdurmada kullanılır. Diş etlerini tedavi etmek için gargara halinde kullanılır.

Dioscorides: Yaprakları büzücü olup, kan kusma ve dizanteri vakalarında başvurulur. Aşırı adet kanamalarında etkilidir. Yara iyileştirici ve kan durdurucudur. Sinek ve yılan kovucudur.

Plinius: Denildiğine göre yük hayvanları huysuzlaştığında boyunduruklarına bu bitkiden yerleştirilir. Saça sarı bir ton verir ve bu Roma uygarlığında en çok değer gören saç rengi tonudur.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı, köklerinden kahverengi boya elde edilir. Çiçekler demlenerek saç rengini açmak için kullanılır. Erişkin bitki sinek ve sivrisinek kovudur, bu amaçla evlerde tütsü halinde yakılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 146. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version