İçeriğe geç

Lysimachia vulgaris (Kargaotu)

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › Karga otu

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Haşerat kovucu, Asgari endişe (LC).

20 cm ila 1,5 metre büyüyebilir. Gövde dik, seyrek ya da yoğun tüylü ve salgılıdır. Yapraklar halkavi ya da karşılıklı dizilişlidir. Neredeyse sapsızdır. Yaprak ayası 5 ila 11 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, yumurtamsı ila mızraksı yumurtamsı, düz ve üst yüzeyi kırmızı salgılı lekelidir. Çiçek kurulu tepede ya da yaprak koltuklarında bulunur. Çiçek kurulu sapı 1,5 ila 4,5 cm uzunluğundadır. Taç parlak sarı renklidir. Çiçekler erseliktir. -25 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Nemli bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kargaotu adı ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakları tüketilebilir.

Büzücü, sakinleştirici ve balgam söktürücüdür. İshal ve dizanteri tedavisinde başvurulur. Yara temizleyici ve iç ile dış kanamaları durdurmada kullanılır. Diş etlerini tedavi etmek için gargara halinde kullanılır.

Çiçeklerinden sarı, köklerinden kahverengi boya elde edilir. Çiçekler demlenerek saç rengini açmak için kullanılır. Erişkin bitki sinek ve sivrisinek kovudur, bu amaçla evlerde tütsü halinde yakılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lysimachia vulgaris (Kargaotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lysimachia-vulgaris/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın