Buradasınız: Ana sayfa » Lysimachia vulgaris

Lysimachia vulgaris

Acı bakla

Bakımı

Lysimachia vulgaris Çok yıllık bir ottur. Nemli ya da ıslak toprağı ve güneşliyarı gölgeli ya da gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Lysimachia vulgaris açık ormandere kıyısı ve nemli bölgelerde görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Garden loosestrife, Yellow loosestrife; Acı bakla.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Lisimahos’a (Sicilya adasında hüküm sürmüş Yunan kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur.); tür adı ise Latince yaygın anlamına gelir.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Ericales
Familia: Primulaceae
Subfamilia: Myrsinoideae
Genus: Lysimachia
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 146. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Lysimachia vulgaris 1,5 metre büyüyebilir. Çiçekler hermafrodit’tir. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Yapraklar whorled ya da opposittir. Neredeyse stalk’sızdır. MayısHaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Genç yaprakları tüketilebilir. Astrenjan, sakinleştirici ve balgam söktürücüdür. İshal ve dizanteri tedavisinde başvurulur. Yara temizleyici ve iç ile dış kanamaları durdurmada kullanılır. Çiçeklerinden sarı bir boya elde edilir. Antidiarrhoeal: Antidiyareik. İshale karşı etkili olan ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Ekspektoran: Öksürük ilacı, Balgam söktürücü.

Flora of Turkey

Erect perennial, 35-120 cm, sparsely to densely hairy and ± glandular. Leaves opposite or whorled; petiole 2-8 mm; lamina (32-)50-115 x 17-32(-45) mm, ovate to ovate-lanceolate, entire, upper surface dotted with reddish glands. Inflorescence of terminal and axillary panicles. Peduncles 15-45 mm. Bracts 2-15 mm. Pedicels 4-11 mm. Calyx lobes (3,5-)4-6 x 1,1-1,6 mm, lanceolate to ovate, margin brownish-red and glandular-ciliate. Corolla bright yellow, densely glandular inside; glabrous outside, lobes ovate or ovate-oblong, (6,5-)8-11(-13) x 4-6 mm. Capsule c. 4 mm, glandular hairy but without dotted glands. Fl. 4-9. Streamsides, marshy ground, etc., s.l.-2150 m. VI:135.

Yorum yazın