Lysimachia talaverae (Sıçan otu)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Anagallis arvensis var. parviflora adı ile geçmektedir. 2,5 ila 5 cm büyüyebilir. Yaz döneminde tabana yayılış gösterir, kışın ise yarım rozet halinde dik bir yapıda görülür. Işınsal simetrik çiçekler mavi renklidir. Taç yaprak kenarları hafif tırtıklıdır ve küçük tüyler görülür. Tohumlar rüzgar ve yağmur yoluyla çevreye dağılır. Çiçekler sadece parlak güneş altında iken açar. Karşılıklı çift halinde yumurtamsı ve sapsız, parlak yeşil renkli yapraklar görülür. Taç yaprak marjları bir parça dişlidir ve salgılı tüyler görülür. Ercikteki tüyler tozlayıcıları kendine çeker, bununla birlikte çiçekler kendilerini tozlayabilir. Meyve kapsülleri ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir.

Türkçe adları

Dilimizde sıçan otu, farekulağı ve sıçankulağı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür Lysimachia ile yaptığı çalışmalarla bilinen İspanyol botanikçi María Talavera‘ya adanmıştır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Çalılık, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.