İçeriğe geç

Lysimachia punctata (Benli kargaotu)

Benli kargaotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Asgari endişe (LC)Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › Benli kargaotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kafkasya ve doğu Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm ila 1 metre kadar büyüyebilir. Gövde tabandan itibaren hayli dik, dalsız, üst kısım tüylü, limon yeşili/kırmızımsı kahverengi ve sık noktalıdır. Taç tekerlek biçimli, sarı, 5 lobludur. Çanak lobları dar, tamamen kırmızı ya da yeşildir. 5 ercik görülür. Yapraklar halkavi ya da karşılıklı dizilişlidir ve oldukça uzun saplıdır. Yaprak ayası yumurtamsı ve eliptik; yuvarlak uçlu ve kenarları koyu beneklidir. Yaprak ve çiçek kurulu tüylüdür. Meyveler küresel ve 5 valflidir. Ağaç gölgelerinde yetiştirilebilir.

Gözlem

Nemli bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Benli kargaotu, Noktalı altınkamışı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür adı Latince “benekli” anlamına gelir. Taç yaprakların tabanındaki lekeye işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Blattariae affinis planta minor, flore luteo, foliis nigris punctis notatis”tir.

Geleneksel tıp

Yaprakları ve çiçekleri kaynatılarak, karın ağrısı giderici bir çay üretilir. Üst bölümleri öksürük ve bronşit; yaprak ile çiçekleri yara tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 147. 1753. L.

Bir Yorum Yazın