İçeriğe geç

Lysimachia nummularia (Sarıkız)

Sarıkız


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › Sarıkız

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde sürünücü, çıplak ve kırmızımsı salgılarla bezelidir. Ancak sürgünleri vasıtasıyla geniş alanlara yayılabilir. Yapraklar almaşlı ya da karşılıklı dizilişli ve sapları 2 ila 4 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası genişçe yumurtamsı ila yuvarlaktır. Çiçekler orta yaprakların koltuklarında belirir, sarı renkli, kupa şekilli ve 2 cm çapındadır. -40 dereceye kadar dayanabilir. Çiçekler erseliktir. Tatlı su akvaryumları için yetiştirilmektedir.

Gözlem

Nemli bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sarıkız, Altın kolye, Paraotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Eylül ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür adı Latince “madeni para” anlamına gelir. Türün yaprak ve özellikle altın renki çiçeklerinin yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Nummularia major lutea”dır.

Mutfak

Yaprak ve çiçeklerinden çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yaraları iyileştirmede kullanılır. İskorbüt hastalığı önleyici, büzücü ve idrar söktürücüdür. Gut vakalarında ve kanama durdurucu olarak başvurulmuştur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 148. 1753. L.

Bir Yorum Yazın