İçeriğe geç

Lysimachia dubia (İkiz kargaotu)

İkiz kargaotu


Anahtar kelimeler: Asgari endişe (LC)Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › İkiz kargaotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 110 cm büyüyebilir. Gövde diktir, üst yarısı dallı, çıkıntılıdır. Dallar yükselicidir. Genç sürgünler salgılıdır. Yapraklar almaşlı ya da karşılıklı dizilişli, üst yüzeyi salgılı çilli, 30 ila 80 mm uzunluğunda ve 10 ila 30 mm genişliğinde, eliptik mızraksı ya da eliptik yumurtamsı, tepede sivri ya da küt, tüysüz, düz; üst yapraklar şeritsi mızraksı, 40 ila 60 mm uzunluğunda ve 3,5 ila 7,5 mm genişliğindedir. Başak terminal, dik, üst bölümde yoğun, alt bölümde gevşek çiçeklidir. Çiçekler pembe renklidir. Bırahte 3 ila 4 mm uzunluğunda, şeritsi mızraksıdır. Çiçek sapı 1,5 ila 3 mm uzunluğundadır. Çanak çan biçiminde ve 4,5 mm uzunluğundadır. Taç 5 ila 6 mm uzunluğundadır. Kapsül 3 ila 3,5 mm genişliğinde, küreseldir. Tohumlar 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Nemli bölgeler ve ormanlık alanlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İkiz kargaotu. Buradaki “ikiz” kelimesi muhtemelen “dubia” epiteti ile ilgilidir ancak aşağıda değindiğimiz gibi buradaki dubia “şüpheli” anlamında kullanılmıştır.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür adı Latince “şüpheli” anlamına gelir. Tür Lysimachia atropurpurea ile hayli yakındır.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a catalogue 1: 199. 1789. Aiton

Bir Yorum Yazın