Lycopus europaeus (Kurtayağı)

derleyen:

cins:
Tanımı

20 ila 80 cm büyüyebilir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, kısa saplı ya da sapsızdır. Uzun yapraklar tüylü, dar mızraksı yumurtamsı, bazen teleksi loblu ve kenarları iri tırtıklıdır. Çiçek kurulu tepede bir başak oluşturur, beyaz ya da soluk pembe çiçekler görülür. Çanak beş lobludur ve taç iki dudak oluşturur. Üst dudak çentikli bir uca sahip ve hafifçe dışbükeydir; alt dudak üç lobludur, merkezdeki lob en büyüğüdür ve böcekleri çekmek için nektarı andıran bir işaret taşır. İki ercik görülür. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bilgi

Bitkiden siyah bir boya elde edilir, bu boya keten, yün ve ipeği boyamak için kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kurt ayağı anlamına gelir. Cinsin yaprak yapısına işaret eder. Tür adı Latince Avrupa anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae ripis humentibus” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde kurtayağı adı ile bilinmektedir.

Gıda

Kökü çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Büzücü, uyuşturucu ve soğutucu olarak kullanılır. Taze ya da kurutulmuş yaprakları yatıştırıcıdır. Kalp kasılmalarını yavaşlatır ve güçlendirir. Hipertiroid, akciğerde kanama ve öksürük tedavisinde etkilidir. Kötü yaraları temizlemek için yaprakları kullanılır.

Dikkat

Tiroid bezinin büyümesine neden olur. Gebe kişiler uzak durmalıdır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Yorumlar

  1. Zonguldak Çaycuma ilçesinde bir köyde yaşıyorum. Bahçede bolca bu yabani ottan gördüm. Hem bombus arıları hem de bak arıları çokça geziniyordu. O yüzden ilgimi çekti.

    1. Bu ottan lazım sağlık için

  2. Hakan Köse avatarı
    Hakan Köse

    Merhaba,

    Bu bitkiden temin edebilecek olan var mı? Sanırım Türkiye’de bitki olarak satılmıyor, eğer mümkünse bilgi bekliyorum lütfen, iyi çalışmalar…

Görüşünüzü Yazın