İçeriğe geç

Lycium barbarum (Atlangaç)

Atlangaç


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Arkeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Tekedikeni › Atlangaç

Dağılımı

Doğal olarak Çin’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 ila 3 metre büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli ya da üçe kadar demetler halinde sıralıdır. Yapraklar yeşil, taze iken hafifçe etli, genellikle mızraksı ve zaman zaman yuvarlak uçludur. Küme halindeki yapraklar 2,5 cm, almaşlı dizili yapraklar 5,5 cm kadar uzayabilir. Çiçekler yaprak koltuklarında 1 ila 3 arası sayıda görülür. Çiçek sapı 6 ila 15 mm uzunluğundadır. Meyve parlak turuncu kırmızı renkli olup elipsoittir. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Bahçe, yol kenarı ve çitlerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Atlangaç, Kurt üzümü.

Çiçek zamanı

Nisan-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Likya” anlamına gelir. Antikçağda Anadolu’da bir bölgenin adıdır ve cins antikçağda bu bölgenin adı ile bilinirdi. Tür adı Latince “yabancı/barbar” anlamına gelir. Bitkinin Uzakdoğu orijinli olmasına işaret eder.

Mutfak

Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sadece tamamen olgunlaşmış meyveler tüketilmelidir. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Meyveler kaynatılarak kan basıncını ve kan kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılır. Esas olarak karaciğer ve böbrekler üzerinde etkilidir. Meyveler, yüksek tansiyon, diyabet, zayıf görme, baş dönmesi, bel ağrısı, iktidarsızlık ve menopoz şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak alınır. Kök kabuğu antibakteriyeldir. Bitki idrar söktürücü ve müshil etkilidir. Yapraklarından çay elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Tomus I: 192. 1753. L.

Bir Yorum Yazın