Lycium barbarum (Atlangaç)

derleyen:

cins:

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Tekedikeni › Atlangaç

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Arkeofit bitki.

1 ila 3 metre büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli ya da üçe kadar demetler halinde sıralıdır. Yapraklar yeşil, taze iken hafifçe etli, genellikle mızraksı ve zaman zaman yuvarlak uçludur. Küme halindeki yapraklar 2,5 cm, almaşlı dizili yapraklar 5,5 cm kadar uzayabilir. Çiçekler yaprak koltuklarında 1 ila 3 arası sayıda görülür. Çiçek sapı 6 ila 15 mm uzunluğundadır. Meyve parlak turuncu kırmızı renkli olup elipsoittir.

Doğal olarak Çin’de yayılış gösterir. Günümüzde yenilebilir meyveleri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, yol kenarı ve çitlerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Atlangaç ve Kurt üzümü adları ile bilinmektedir.

Nisan ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sadece tamamen olgunlaşmış meyveler tüketilmelidir. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Meyveler kaynatılarak kan basıncını ve kan kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılır. Esas olarak karaciğer ve böbrekler üzerinde etkilidir. Meyveler, yüksek tansiyon, diyabet, zayıf görme, baş dönmesi, bel ağrısı, iktidarsızlık ve menopoz şikayetlerinin tedavisinde dahili olarak alınır. Kök kabuğu antibakteriyeldir. Bitki idrar söktürücü ve müshil etkilidir. Yapraklarından çay elde edilir.