Site icon Kocaeli Bitkileri

Lycianthes rantonnetii (Çılgın kız)

Lycianthes rantonnetii

Lycianthes rantonnetii: 13/06/2023; 60 Evler; 50 m.; yol kenarı. © Hüseyin Doğan

Tanımı

Açık ya da çalımsı bir bitki olup 3 metre boylanıp 2 metre genişleyebilir. Gövde ince ve erken dönemde kısa havlıdır. Yapraklar düz ya da hafifçe dalgalı kenarlı ve sipsivri uçludur. Çiçekler terminal ya da koltuklarda, küme ya da birkaç adet ya da nadiren tektir. Çiçek sapı tabana yakın bölümde eklemlidir. Çanak kesik, 1 ila 5 adet küçük ya da kalkansı uç dişli ve 1 ila 5 adet tabanda kalkansı ya da şişliklidir. Taç koyu menekşe mavi ya da mor mavi ila pembe renkli, boğazı açık krem sarı renkli ve 3,5 ila 4 cm çapındadır. Ercik kalındır. İplikçik tabanı seyrekçe havlıdır. Meyve kırmızı renkli, 2,5 ila 3 cm çapında ve yürek biçimindedir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi nedeniyle dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çılgın kız, patates çalısı ve mavi çalı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Lycium çiçekli anlamına gelir ve başka bir patlıcangiller cinsi olan Lycium cinsi ile benzerliğine işaret eder. Tür 1797-1871 yılları arasında yaşamış Fransız bahçevan Barthélémy Victor Rantonnet‘a adanmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Exit mobile version