Lunaria (Dolunayotu)

Özet

Lunaria (Dolunayotu) özellikle uzun süre kalıcı olan göz alıcı meyveleri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bitkileri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Tanımı

Lunaria (Dolunayotu) seyrek ila yoğun biçimde kıllı, çıplak ya da tüysüzce bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde dik ve dalsız ya da ıraksak olarak dallıdır. Yapraklar tabanda ve gövdede ve saplı ya da sapsızdır. Taban yaprakları kısa süre içinde kurumaktadır, karşılıklı dizişili, rozet halinde, uzun saplı ve kenarları kabaca dişlidir. Gövde yaprakları karşılıklı ya da almaşlı dizilişli, saplı ya da sapsız ve kenarları kabaca dişlidir. Çiçek durumu birkaç çiçekli olup meyve zamanı belirgin biçimde uzamaktadır. Taç yaprak külahlı, ortadaki çift şeritsi ya da yanal çift genişçe dikdörtgensi eliptiktir. Taç yaprak ters yumurtamsı ve çanak yapraktan çok daha uzundur. İplikçik genellikle tabanda genişlemiş değildir. Başçık dikdörtgensi ya da şeritsi ve küt uçludur. Meyve sıklıkla sarkık, uzun saplı, dikdörtgensi ila dairesel ve tespihsi değildir. Valf çıplaktır. Boyuncuk incedir. Tepecik top başlı ve 2 lobludur. Tohum güçlü biçimde düzleştirilmiş, genişçe kanatlı ve böbreksidir. Tohum kabuğu ıslak olduğunda musilajlı değildir. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins adı Latince ay gibi anlamına gelir ve cinsin dolunayı andıran biçime sahip gümüşî beyaz renkli meyvelerine işaret etmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Lunaria annua

Lunaria annua

Dolunay otu