Lotus tenuis (İnce gazelboynuzu)

derleyen:

Özet

Lotus tenuis (İnce gazelboynuzu) genelde sulak alanların civarında görülen ve bahar ortasından güz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Lotus

Gazalboynuzu

Tanımı

Lotus tenuis (İnce gazelboynuzu) genellikle 60 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Bitki tüysüzdür ya da üst bölümde hafifçe tüylüdür. Gövde dik ila yükselicidir. Yaprakçıklar darca dikdörtgensi ya da ters mızraksıdır ve uçları sıklıkla sipsivridir. Çiçekler 12 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 7 ila 10 mm uzunluğundaki 1 ila 3 arası sayıda çiçek bulundurur. Bırahte genellikle 3 adet, dar, kısa ve çanakla aynı uzunluktadır. Çanak çan biçimindedir. Taç sarı ila altın sarısı renkli, kuruduğunda sıklıkla yeşil ya da kırmızı renklidir. Meyve 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2 mm genişliğinde, dik ve silindiriktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası, Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimler, Herbaryum] Sulak alanların kenarında ve nemli çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kandıra ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde ince yapraklı gazelboynuzu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Lotus Antikçağda çok sayıda bitkinin ortak adıdır ve bunların içinde Lotus corniculatus (gazel boynuzu) da mevcuttur. Örneğin Plinius bir hünnap türü olan Zizyphus lotus’un adını lotus olarak aktarmaktadır. Yine bir nilüfer türü olan Nelumbo nucifera, günümüzde de lotus çiçeği adı ile bilinmektedir. Plinius’a göre gerçek lotus, Zizyphus lotus türüdür. Bölgenin misafirperverliği ile ünlü halkı da lotus yiyenler olarak bilinir. Lotus yiyenler ile ilgili Homer’in Odisseus’un adlı eserinde de bilgi mevcuttur. Aynı aileye bağlı Melilotus officinalis (kokulu yonca) türü de antikçağ da lotus adı ile bilinmekteydi ve bilimsel adında da lotus kelimesi korunmuştur. Özetle Roma’da meyvesi hoş kokulu ve tatlı olan meyvelerin lotus olarak anılması sıradandır. Örneğin Celtis australis (çitlembik) de lotus olarak bilinir. Tür adı Latince ince anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Fotoğrafları