Site icon Kocaeli Bitkileri

Lotus angustissimus (Kurtlu ot)

Lotus angustissimus

Lotus angustissimus: 23/06/2020; Yenikent; 138 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan.

Tanımı

20 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yatık, dallı ve incedir. Yaprakçıklar mızraksı yumurtamsı, sivri çıkıntılı, genellikle en alttaki çift yaprakçık hafifçe daha küçüktür. Çiçek kurulu 1 ila 2, ya da nadiren 3 çiçek barındırır. Bırahte 1 ila 3 arası sayıda ve eşit değildir. Çiçekler küçük, 5 ila 7 mm uzunluğundadır. Çanak neredeyse çan biçimli, dişler ipliksidir. Taç sarı renklidir. Meyve ince, 20 ila 25 mm uzunluğunda ve 1 ila 1,5 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, yamaçlar ve çalılıklarda görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kurtlu ot adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Lotus Antikçağda çok sayıda bitkinin ortak adıdır ve bunların içinde Lotus corniculatus (gazel boynuzu) da mevcuttur. Örneğin Plinius bir hünnap türü olan Zizyphus lotus’un adını lotus olarak aktarmaktadır. Yine bir nilüfer türü olan Nelumbo nucifera, günümüzde de lotus çiçeği adı ile bilinmektedir. Plinius’a göre gerçek lotus, Zizyphus lotus türüdür. Bölgenin misafirperverliği ile ünlü halkı da lotus yiyenler olarak bilinir. Lotus yiyenler ile ilgili Homer’in Odisseus’un adlı eserinde de bilgi mevcuttur. Aynı aileye bağlı Melilotus officinalis (kokulu yonca) türü de antikçağ da lotus adı ile bilinmekteydi ve bilimsel adında da lotus kelimesi korunmuştur. Özetle Roma’da meyvesi hoş kokulu ve tatlı olan meyvelerin lotus olarak anılması sıradandır. Örneğin Celtis australis (çitlembik) de lotus olarak bilinir. Tür adı Latince çok dar anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Lotus pentaphyllos minor hirsutus, siliqua angustissima”dır.

Fotoğrafları

Exit mobile version