Site icon Kocaeli Bitkileri

Lophiolepis ligularis (Kör kazankulpu)

Lophiolepis ligularis

Lophiolepis ligularis: 24/04/2023; Bayındırlık; 108 m.; çayır. © Hüseyin Doğan

Tanımı

Bazı kaynaklarda Cirsium ligulare adı ile geçmektedir. 60 ila 200 cm büyüyebilir. Gövde güçlü, dallı, kanatsız ve seyrek ağsı tüylüdür. Orta gövde yaprakları dikdörtgensi, derin teleksi, yanal loblar iki parçalı, 6 ila 15 arası çiftli, mızraksı, yanal ve terminal lob sıklıkla sağlam 5 ila 15 mm uzunluğunda dikenlidir. Yanal dallar 1 ila 6 sayıda, başlı, üstteki yapraklar 3 ila 8 ve genellikle involukrumdan kısadır. İnvolukrum dik, yumurtamsı ila genişçe ters yumurtamsı, 30 ila 45 mm uzunluğundadır. Filariler ağsı tüylü, 8 ila 11 sıralı, dik yayık ya da yayıktır. Çiçekler mor renkli ve 21 ila 32 mm uzunluğundadır. Kapçık 4,5 ila 6,5 mm uzunluğundadır. Sorguç 17 ila 27 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Orman açıklıkları ve köknar ormanları kenarlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. 700 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sorguçlu pul anlamına gelir. Olasılıkla cinse bağlı türlerin filari yapısına işaret etmektedir. Tür adı Latince dilsi çiçekli anlamına gelir. Türün involukrum yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “involucri parce lanati phyllis in ligulas herbaceas lineares” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde kör kazankulpu adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Exit mobile version