Lonicera japonica (Japon hanımelisi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Lonicera japonica (Japon hanımelisi) hoş kokulu çiçekleri ve çit örtücü karakteri nedeniyle yetiştirilen bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Dipsacales

Hanımeli takımı

Caprifoliaceae

Hanımeligiller

Lonicera

Hanımeli

Tanımı

Lonicera japonica (Japon hanımelisi) 10 metre büyüyebilen yarı her dem yeşil bir sarmaşıktır. Dalar zamanla içi boş hale gelmektedir. Dal, yaprak sapı ve çiçek kurulu sapı yoğun ve sarı kehverengi sert tüylerle kaplıdır. Yapraklar karşılıklı, yumurtamsı ya da dikdörtgensi ila mızraksı, yuvarlak ila yüreksi tabanlı, kenarları kirpikli, sivri ila sipsivri uçlu, 3 ila 8 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğindedir. Genç gövdeler kırmızı renklidir. Yaşlı gövdeler ise kahverengidir. Çiçekler vanilya benzeri bir kokuya sahiptir. Çiçekler beyaz ila sarı tonlarındadır. meyve siyah renkli ve birkaç tohumludur. Gölgeli bölgeleri ve nemli ya da kuru toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle başka bölgelere de yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler, yol kenarı ve duvarlarda görülen bitki umumiyetle haziran ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde japon hanımelisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 10 Ekim 1528 – 29 Mayıs 1586 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci Adam Lonicer’a adanmıştır. Şifalı Bitkiler Ansikolopedisi Kräuterbuch’ın yazarıdır. Tür adı Latince Japonya anlamına gelir ve açık bir şekilde bitkinin tip yerine dikkat çekmektedir. Tür ilk defa Carl Peter Thunberg’in “Flora Japonica” adlı eserinde yayımlanmıştır.

Gıda

Yapraklar pişirilerek tüketilebilir. Yaprak, tomurcuk ve çiçeklerinden çay elde edilir.

Tıp

Gövde ve tomurcuklar değiştirici, antibakteriyel, iltihap giderici, spazm çözücü, temizleyici, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Kan basıncını düşürmek için kullanılır. Gövde akut romatoid artrit, kabakulak ve hepatit tedavisinde dahili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gövde ve çiçekler demlenerek üst solunum yolu enfeksiyonları ile dizanteri vakalarında kullanılır. Çiçekler ayrıca haricen cilt iltihaplarına, bulaşıcı kızarıklıklara ve yaralara uygulanır.

Dikkat

Bilgi

Böcek kovucu olduğu rapor edilmiştir. Bunun yanında sapları sepet yapımında kullanılmaktadır.

Fotoğrafları