İçeriğe geç

Lonicera caprifolium (Bahçe hanımelisi)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Hanımeligiller › Hanımeli › Bahçe hanımelisi

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Akdeniz elementi.

2 ila 3 metre uzayabilen odunsu bir tırmanıcıdır. Genç sürgünler çıplaktır ve içleri boştur. Yapraklar eliptik, tepede küt, kısa saplı, 4 ila 10 cm uzunluğundadır. Üst yapraklar çift ve kaynaşıktır. Gövde grimsi kahverengidir. Çiçek kurulu 4 ila 10 arası çiçek taşır ve sapsızdır. Çiçekler sarı ile beyaz arası tonlardadır. Meyveler kırmızı renklidir. Çiçekler erseliktir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle başka bölgelere de yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler, yol kenarı ve duvarlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarılıcı hanımeli, Bahçe hanımelisi, Dokuzdon ve Yabani hanımeli adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveleri az miktarda olmak kaydı ile tüketilebilir. Çiçekleri demlenerek çay olarak içilir.

Meyvesi kusturucu ve müshil etkilidir. Ezilmiş meyveleri bağırsak boşaltıcıdır. Yaprak ve çiçekler spazm çözücü, yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Tohumları idrar söktürücüdür.

Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır. Bitki geceleri yoğun biçimde koku yayar, böylece böcekleri çeker ve tozlaşır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lonicera caprifolium (Bahçe hanımelisi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lonicera-caprifolium/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın