Lonicera caprifolium (Bahçe hanımelisi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Lonicera caprifolium (Bahçe hanımelisi) hoş kokulu çiçekleri ve bakımının kolay olması nedeniyle sıklıkla bahçe kenarlarına dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Dipsacales

Hanımeli takımı

Caprifoliaceae

Hanımeligiller

Lonicera

Hanımeli

Tanımı

Lonicera caprifolium (Bahçe hanımelisi) genellikle 2 ila 8 metre uzayabilen yaprak dökücü ve odunsu bir tırmanıcıdır. Genç sürgünler çıplaktır ve içleri boştur. Yapraklar eliptik, tepede küt, kısa saplı, 4 ila 10 cm uzunluğundadır. Üst yapraklar çift ve kaynaşıktır. Gövde grimsi ya da kahverengidir. Çiçek kurulu 4 ila 10 arası çiçek taşır ve sapsızdır. Çiçekler sarı ile beyaz arası tonlardadır. Meyveler kırmızı renklidir. Çiçekler erseliktir. Gölgeli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile Kafkasya arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle başka bölgelere de yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler, yol kenarı ve duvarlarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sarılıcı hanımeli, bahçe hanımelisi, dokuzdon ve yabani hanımeli adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 10 Ekim 1528 – 29 Mayıs 1586 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci Adam Lonicer’a adanmıştır. Şifalı Bitkiler Ansikolopedisi Kräuterbuch’ın yazarıdır. Tür adı Latince Caprifolium yapraklı anlamına gelir. Caprifolium günümüzde geçerli bir cins değildir, bu cinse bağlı tüm türler Lonicera cinsine çağrılmıştır. Kelimenin tam çevirisi keçi yapraklıdır ve bu bağlamda bitkilerin, tıpkı keçiler gibi kayaların üzerinden tırmanmasına işaret ediliyor olmalıdır.

Gıda

Meyveleri az miktarda olmak kaydı ile tüketilebilir. Ayrıca çiçekleri demlenerek çay olarak içilir.

Tıp

Meyvesi kusturucu ve müshil etkilidir. Ezilmiş meyveleri bağırsak boşaltıcıdır. Yaprak ve çiçekler spazm çözücü, yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Bunun yanında tohumları idrar söktürücüdür.

Bilgi

Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır. Bitki geceleri yoğun biçimde koku yayar, böylece böcekleri çeker ve tozlaşır.

Fotoğrafları