Lomelosia micrantha (Kavur otu)

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Scabiosa micrantha olarak geçmektedir. 10 ila 60 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik, genellikle dallı, havlı ve kılçıksı tüylerle kaplıdır. Alt yapraklar eliptik, kenarları düz ve sivri uçlu; orta ve üst yapraklar derin teleksi ve mızraksı bölümlüdür. İnvolusel bırahteler 6 ila 9 arası sayıda, şeritsi mızraksı ve çiçeklerden daha uzundur. Çiçek başı 1 ila 2 cm çapındadır ve çiçekler pembe renklidir. Meyve zamanı oval ila dikdörtgensi olur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar, Kafkasya ve İran’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaç, yol kenarı ve makiliklerde görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kavurotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Bir isme adanmış gibi gözükmekte ancak Lomelos adında bir isme (ya da yere) rastlayamadık. Constantine Samuel Rafinesque’in özgün tanımında da herhangi bir detay yok. Tür adı Latince küçük çiçekli anlamına gelir. Türün, cins özelinde boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları