Lomelosia argentea (Yazı süpürgesi)

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Scabiosa argentea olarak geçmektedir. İki ya da çok yıllık bir bitkidir. Gövde ince, çıplak ya da havlıdır. Alt yapraklar 1 ila 2 derin teleksi ve bölümleri şeritsi iken üst yapraklar genellikle basit ve şeritsidir. İnvolusel bırahteler 6 ila 8 adet, şeritsi ve çiçeklerden kısa ya da uzundur. Çiçek başları 1 ila 2 cm çapında ve ışınsal, çiçekler beyaz ya da krem renkli ve zaman zaman da leylak bezelidir. Meyve başları küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz Havzası’nda yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tahrip edilmiş araziler, tarla, step ve kayalık yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yazı süpürgesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Bir isme adanmış gibi gözükmekte ancak Lomelos adında bir isme (ya da yere) rastlayamadık. Constantine Samuel Rafinesque’in özgün tanımında da herhangi bir detay yok. Tür adı Latince gümüşî anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. mehmet tosunoğlu avatarı
    mehmet tosunoğlu

    Lomelosia’nın benzerlerinden ayrımı : ..by the presence of eight pits on epicalyx tube …(Ranjbar M.-Hamedan,İran) Epicalys tube ve pit’i bilemediğim için cümleyi açamadım..

    1. Çanağın üzerindeki ikincil bırahtelerdeki oyuklar/çıkıntılar kastediliyor sanırım.

Görüşünüzü Yazın