Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Dizin: Zübeyde Hanım Ormanı

Zübeyde Hanım Ormanı’nda görülen bitkiler listeleniyor.
Zübeyde Hanım Ormanı, Kocaeli Kent Ormanı ile komşu olup, iki ormanı Kocaeli-Çayırova karayolu ayırmaktadır. Ormanın içinde çok sayıda toprak yollar açılmış olup, bazıları yürüyüş yapmak için çok uygun şartlara sahiptir. Bununla birlikte alanda su kaynağı mevcut değildir. Bölgede başlayan yol çalışmaları nedeniyle de alan yer yer tahrip edilmiş haldedir. Orman, Kocaeli Üniversitesi’ne olan yakınlığı nedeniyle ulaşım hususunda gayet elverişlidir. Ayrıca Tahtalı, Çağırgan, Sipahiler ve İshakçılar göletlerine de oldukça yakın konumdadır. Orman genellikle Meşe ağaçlarında mürekekkeptir. Zübeyde Hanım Ormanı bazı nadir türlere de ev sahipliği yapmaktadır ve hem flora hem de fauna açısından hayli zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bölgede domuz, karaca ve çakal gibi iri memelilere de rastlanmaktadır.

Securigera varia

Securigera varia

Securigera varia, Purple crownvetch, Körigen hakkında genel bilgiler, faydaları ve zararları.

Silene latifolia subsp. alba

Silene latifolia subsp. alba

Silene latifolia subsp. alba, Gıcıgıcı, Ballıca, Gıcı, Gıcık, Gıcime hakkında genel bilgiler. Silene latifolia subsp. alba, Gıcıgıcının faydaları ve zararları.