İçeriğe geç

Liquidambar styraciflua (Amerikan günlüğü)

Amerikan günlüğü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Günlükağacıgiller › Günlükağacı › Sığla ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kuzey ve Orta Amerika’da yayılış gösterir. Peyzaj değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yol kenarlarına dikilmektedir.

Genel bilgiler

15 ila 20 metre büyüyebilen bir ağaçtır. Gövdesi 1 metre çapa ulaşabilir. Yapraklar elsi ve beş lobludur. Koyu yeşil renkli olan yapraklar güz aylarında turuncu ila kırmızı arası tonlara döner. Çiçekler yeşilimsi renklidir. Meyve başları 2,5 ila 4 cm çapında ve sarkık durumdadır. Popüler bir süs bitkisidir. Hızlı büyür ve uzun ömürlüdür. Güz aylarında hoş bir koku yayar.

Gözlem

Kocaeli’nin doğal türü olmayıp, İzmit körfezi boyunca, özellikle kuş gözlem alanında dikilmiş örnekleri gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Amerikan günlüğü.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince akar (liquidus) ve Arapça amber (عَنْبَر) kelimelerinden oluşturulmuştur. Ağaçtan elde edilen balzama işaret eder. Türkçe yaygın adlarından “sığla”, bataklık anlamına gelir ve ağacın habitat tercihine işaret eder. “Günlük” kelimesi ise Farsça orijinlidir ve aynı anlamda kullanılan “kundurak” (كندرك) kelimesinden türetilmiştir. Tür adı Latince “reçine akar” anlamına gelir. Styrax (ayıfındığı) cinsinden de benzer reçinenin akması ile bağıntı kurulmuştur. Styrax (στύραξ) kelimesi Antik Yunanca mahreçlidir ve Theophrastus, Dioscorides gibi yazarlar tarafından özellikle Styrax officinalis türü için kullanılmıştır. İkili adlandırma öncesi adı “Liquidambar arbor Styraciflua aceris folio”dur.

Mutfak

Reçinesinden elde edilen sakız nefesi hoş kokulu hale getirir.

Geleneksel tıp

Reçinesi balgam söktürücü, idrar söktürücü, gaz giderici, mikrop kırıcı, parazit öldürücü, yatıştırıcı, uyarıcı, yara iyileştirici etkili olup ayrıca boğaz ağrısı, öksürük, astım, sistit, dizanteri tedavisinde çiğnenerek kullanılır. Haricen yaralara, mayasıla, saçkırana ve uyuza uygulanır.

Biliyor musunuz?

Ahşabı değerlidir. Reçinesi sabun ve parfüm yapımında kullanılır. Bu reçine aynı zamanda dişleri temizlemek için de çiğnenir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Tomus II: 999. 1753. L.

Bir Yorum Yazın