Buradasınız: Ana sayfa » Linum usitatissimum

Linum usitatissimum

Keten

Bakımı

Linum usitatissimum tek ya da iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Linum usitatissimum yol kenarıtarla ve çayırlarda görülür. Kumluhumuslukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Flax, Linen, Linseed; Keten, Bezir, Bızıktan, Sarek, Zarek, Zegerek, Zerek, Zerpik, Zeyerek, Zeylek, Kopdun, Köftün, Gökdün.

Etimoloji

Cins adı Latince keten; tür adı ise Latince en olağan anlamına gelir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarda az da olsa siyanojenik glikozitler bulunur. Su ile alındığında zehir seviyesi artar. Hamilelik esnasında kontrendikedir. Prostat bezi hastalarının uzak durması önerilir. Müshil ve balgam söktürücüdür. Öksürmeyi kontrol eder ve ağrı gidericidir. Tohumlar analjezik, yatıştırıcı, yumuşatıcı, göğüs hastalıkları ilacı ve çözücüdür. Tohumun infüzyonu, müsilaj içerir ve öksürük, soğuk algınlığı ve üriner organların iltihabı için değerli bir dahili ilaçtır. Analgesic: Aneljezik. Ağrı giderici ilaç. Cardiotonic: Kardiyotonik. Kalbi kuvvetlendirici ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Expectorant: Ekspektoran. Balgam söktürücü ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Nervine: Sinirleri düzelten ya da yatıştıran ilaç. Pectoral: Öksürük kesici ilaç. Resolvent: Rezolvan, iltihap giderici.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Malpighiales
Familia: Linaceae
Genus: Linum
Raunkiaer: Therophyte | Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 277. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Linum usitatissimum 60 cm. büyüyebilir. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, ince lanseolat, 2 ila 4 cm. uzunluğunda, 3 mm. genişliğinde, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır. Çiçekler hermafrodit’tir. HaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Flora of Turkey

Annual or biennial, erect. Stems 10-100 cm. Leaves linear or linear lanceolate, 10-45 mm x 1,5-5 mm, acute, 32 nerved. Pedicels erect. Sepals broadly elliptic ovate, 5-9 mm, ± acuminate. Petals blue, 10-15 mm. Stigmas clavate filiform. Capsule 7-8 mm, indehiscent or subindehiscent. Fl. 4. Cultivated as a field crop, occasionally escaping. II:448.

Yorum yazın