Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Linum usitatissimum

Fotoğraf

Bakımı

Linum usitatissimum Tek ya da iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Linum usitatissimum Yol kenarı, tarla ve çayırlarda görülür. Kumlu, humuslu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Flax, Linen, Linseed; Keten.

Etimoloji

Cins adı Latince keten; tür adı ise Latince en olağan anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Malpighiales
Familya:
Cins: Linum
Görüldüğü Yer: Çınarlıdere Mesire Alanı
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Species Plantarum 1: 277. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

Linum usitatissimum 60 cm. büyüyebilir. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, ince lanseolat, 2 ila 4 cm. uzunluğunda, 3 mm. genişliğinde, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır. Çiçekler hermafrodit’tir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarda az da olsa siyanojenik glikozitler bulunur. Su ile alındığında zehir seviyesi artar. Hamilelik esnasında kontrendikedir. Prostat bezi hastalarının uzak durması önerilir. Müshil ve balgam söktürücüdür. Öksürmeyi kontrol eder ve ağrı gidericidir. Tohumlar analjezik, yatıştırıcı, yumuşatıcı, göğüs hastalıkları ilacı ve çözücüdür. Tohumun infüzyonu, müsilaj içerir ve öksürük, soğuk algınlığı ve üriner organların iltihabı için değerli bir dahili ilaçtır. Analgesic: Aneljezik. Ağrı giderici ilaç. Cardiotonic: Kardiyotonik. Kalbi kuvvetlendirici ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Expectorant: Ekspektoran. Balgam söktürücü ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Nervine: Sinirleri düzelten ya da yatıştıran ilaç. Pectoral: Öksürük kesici ilaç. Resolvent: Rezolvan, iltihap giderici.

Bibliyografya

1-) Kültür kaçkını olması muhtemel.

Flora of Turkey

Annual or biennial, erect. Stems 10-100 cm. Leaves linear or linear lanceolate, 10-45 mm x 1,5-5 mm, acute, 32 nerved. Pedicels erect. Sepals broadly elliptic ovate, 5-9 mm, ± acuminate. Petals blue, 10-15 mm. Stigmas clavate filiform. Capsule 7-8 mm, indehiscent or subindehiscent. Fl. 4. Cultivated as a field crop, occasionally escaping. II:448.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın