Site icon Kocaeli Bitkileri

Linaria simplex (Yalın nevruzotu)

Linaria simplex

Linaria simplex: 05/06/2021; Hereke Yaylası; 320 m.; yayla. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

7 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde incedir. Verimsiz sürgünlerin yaprakları şeritsi, halkavi dizilişli; çiçekli sürgünlerin yaprakları altta halkavi, üstte almaşlı dizilişli, 1 ila 2 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğindedir. Salkım sıkı ve birkaç çiçeklidir. Bırahte şeritsi ve çiçek sapından 1 ila 2 mm daha uzundur. Çanak lobları şeritsi kaşıksı, 2 ila 3 mm uzunluğunda ve çiçek sapında olduğu gibi salgılı havlıdır. Taç parlak sarı renkli, 3 ila 4,5 mm uzunluğunda, tüp ve üst dudak menekşe damarlı; mahmuz 2 ila 3 mm uzunluğunda, ince koniksi ve düzdür. Kapsül küresel, 4 ila 5 mm uzunluğunda ve çanaktan hafifçe daha uzundur. Tohumlar disk biçimli, 1,5 ila 1,8 mm uzunluğunda ve kanat düzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası, Rusya, Kafkasya ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Makilik, kayalık ve taşlık alanlar ve tarlalarda görülür. Kandıra ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yalın nevruzotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince Linum’a benziyor anlamına gelir. Cinsin yaprakları yüzeysel olarak Linum (keten) yapraklarına benzer. Türkçe yaygın adı olan nevruz genellikle Iris (süsen) türleri için kullanılır ve süsenler çoğunlukla nevruz zamanı çiçek açarlar. Gelgelelim Linaria cinsi için bunu söylemek mümkün değildir. Cins yaygın olarak kurbağa keteni olarak bilinir. Bitkiler bubo adı verilen lenf bezlerinin şişmesi vakalarında kullanılırdı. Bubo kelimesi, yanlışlıkla kurbağa anlamına gelen bufo kelimesi karıştırılmıştır. Hatta hasta kurbağaların kendilerini tedavi etmek için bu bitkileri kullandıkları söylentisi bile çıkmıştır. Tür adı Latince basit anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version