İçeriğe geç

Linaria dalmatica (Yitik nevruzotu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Nevruzotu › Yitik nevruzotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Toprağa 2 metreye kadar kök salabilir. Yüzeyden 5 ila 20 cm uzunluğundaki yatay kökleri vasıtasıyla yayılır. Yapraklar almaşlı dizilişli, alt yapraklar 1 ila 5 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde, şeritsi ve mızraksı arası, üst yapraklar 3 ila 6 cm uzunluğunda, 1 ila 4 cm genişliğinde, mızraksı ya da geniş yumurtamsıdır. Bırahteler üst yapraklara benzer ama daha kısadırlar. Çiçekler dik ya da sarkık olabilir. Beş çanak yaprak görülür. Taç sarı tonlarında olur. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar iki haftada çimlenir. Bitki 500.000 tohum üretebilir ve tohumlar toprakta 10 yıla kadar canlı kalabilir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Yitik nevruzotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

500-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Linum’a benziyor” anlamına gelir. Cinsin yaprakları yüzeysel olarak Linum (keten) yapraklarına benzer. Türkçe yaygın adı olan “nevruz” genellikle Iris (süsen) türleri için kullanılır ve süsenler çoğunlukla nevruz zamanı çiçek açarlar. Gelgelelim Linaria cinsi için bunu söylemek mümkün değildir. Tür adı Latince “Dalmaçya” anlamına gelir. Türün tip bölgesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Linaria latifolia dalmatica, magno flore”dir.

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition Linaria no. 13. 1768. (L.) Mill.

Bir Yorum Yazın