İçeriğe geç

Lilium lancifolium (Kaplan zambağı)

Kaplan zambağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Neofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Zambak takımı › Zambakgiller › Zambak › Kaplan zambağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak uzak Doğu’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ülkemizde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

80 cm ila 200 cm büyüyebilir. Soğanı oval ve 8 cm çapındadır. Gövde beyaz yünlü ve morumsudur. Yapraklar mızraksı, 6 ila 10 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir. Bitkinin yaprak koltuklarında küçük yumrular görülür ve bu özellikle zambaklar için yaygın bir özellik değildir. Çiçekler baş aşağı sarkıktır ve kokuları yoktur. Çiçekler uzun ömürlü değildir. Meyve kapsül formundadır ve çok sayıda ince tohum bulundurur.

Gözlem

(Kocaeli’de) bahçe, yol kenarı ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kaplan zambağı.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çiçek” anlamına gelir. Kelime Yunancaya büyük ihtimalle Antik Mısırca’dan geçmiştir. Dilimizdeki zambak kelimesi Arapça orijinlidir. Tür adı Latince “mızraksı yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Mutfak

Soğanı pişirilerek tüketilebilir. Nişasta bakımından zengindir. Çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunlar salata ve çorbalara eklenir.

Geleneksel tıp

Soğan iltihap giderici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Çeşitli kalp rahatsızlıklarında başvurulur. Öksürük, boğaz ağrısı ve çarpıntı tedavisinde kullanılır. Çiçekleri gaz gidericidir. Miyop tedavisinde ve ayrıca göz kapaklarını güçlendirmek için uygulanır. Çiçekli zamanı bitkiden elde edilen tentür hamilelikte bulantıyı gidermek için kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Transactions of the Linnean Society of London 2: 333. 1794. Thunb.

Bir Yorum Yazın