Lilium lancifolium (Kaplan zambağı)

Bitkiler › Zambak takımı › Zambakgiller › Zambak › Kaplan zambağı

Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Neofit bitki, Süs bitkisi.

80 cm ila 200 cm büyüyebilir. Soğanı oval ve 8 cm çapındadır. Gövde beyaz yünlü ve morumsudur. Yapraklar mızraksı, 6 ila 10 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir. Bitkinin yaprak koltuklarında küçük yumrular görülür ve bu özellikle zambaklar için yaygın bir özellik değildir. Çiçekler baş aşağı sarkıktır ve kokuları yoktur. Çiçekler uzun ömürlü değildir. Meyve kapsül formundadır ve çok sayıda ince tohum bulundurur.

Bitki doğal olarak uzak Doğu’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ülkemizde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler]

Kocaeli’de) bahçe, yol kenarı ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kaplan zambağı adı ile bilinmektedir.

Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Soğanı pişirilerek tüketilebilir. Nişasta bakımından zengindir. Çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunlar salata ve çorbalara eklenir.

Soğan iltihap giderici, idrar söktürücü, adet akışı teşvik edici, yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Çeşitli kalp rahatsızlıklarında başvurulur. Öksürük, boğaz ağrısı ve çarpıntı tedavisinde kullanılır. Çiçekleri gaz gidericidir. Miyop tedavisinde ve ayrıca göz kapaklarını güçlendirmek için uygulanır. Çiçekli zamanı bitkiden elde edilen tentür hamilelikte bulantıyı gidermek için kullanılır.

Olasılıkla kediler için zehirlidir. Polenleri zehirlidir ve kusmaya neden olur.

Görüşünüzü Yazın