İçeriğe geç

Leucojum aestivum (Akçabardak)

Akçabardak


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiNadir bitkiTıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Zehirli bitki, Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Gölsoğanı › Akçabardak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

25 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı 2,5 ila 4,5 cm çapındadır. Yapraklar genişçe şeritsi, 22 ila 62 cm uzunluğunda ve 7 ila 14 mm genişliğindedir.. Çiçek kurulu 2 ila 5 arası sayıda çiçek taşır. Çiçek sapı 1 ila 6,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz renkli olup uçlarında yeşil lekeler görülür. Tohumlar siyah renklidir. Popüler bir süs bitkisidir. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açar.

Gözlem

Deniz kıyısı ve sulak alanların kenarında görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Bitkinin görüldüğü bölgeler tarımsal faaliyetlere sahne olmaktadır, türün ilimizdeki varlığı uzun vadede tehdit altındadır.

Yaygın adları

Göl soğanı, Akçabardak, Yaz kardeleni, Çan çiçeği, Kar çiçeği, Çayır sümbülü.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “beyaz menekşe” anlamına gelir. Cinsin menekşe (Viola) ile hiçbir ilgisi yoktur ancak kokusunun benzerliği nedeniyle bu bağıntı kurulmuştur. Türkçe adı olan “gölsoğanı” ile, cinsin sulak alanları tercih etmesine işaret edilmiştir. Tür adı Latince “yaz” anlamına gelir. Bitki bazı dillerde “yaz kardeleni” olarak bilinir, gelgelelim bahar aylarında çiçek açar ve nadiren yaz aylarına çiçekleri ulaşır. Muhtemelen daha erken çiçek açan Leucojum vernum türünden ayırt etmek için bu epitet kullanılmıştır. “vernum” Latince bahar anlamına gelir.

Mutfak

Soğanı pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Alzheimer ve çocuk felci gibi sinir sistemini etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yumrusu kusturucudur.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Systema Naturae, Editio Decima 2: 975. 1759. L.

Bir Yorum Yazın