Leucanthemum × superbum (Şasta papatyası)

Tanımı

Çok yıllık bir bitkidir. 20 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde basit ya da ıraksak olarak dallıdır. Taban yapraklarının 5 ila 8 cm uzunluğunda sapı vardır ve sap ters yumurtamsı ila kaşıksı yaprak ayasına doğru genişleme eğilimindedir. Yaprak ayası 5 ila 8 cm uzunluğunda, 1,5 ila 2,5 cm genişliğinde, kenarları lobsuz ve genellikle dişli ya da nadiren düzdür. Gövde yaprakları sapsız ya da saplı, yaprak ayası ters mızraksı ila mızraksı ya da şeritsi, 5 ila 12 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir. İnvolukrum 2 ila 3 cm çapındadır. Filariler 2 ila 3 mm genişliğindedir. Dilsi çiçekler 20 ila 35 arası sayıda ve beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki birden fazla Leucanthemum türünün çaprazlanması ile elde edilmiştir ve günümüzde hayli yaygın bir süs bitkisidir. Doğal ortamında çayır, tahrip edilmiş araziler ve orman açıklıklarında görülmekle birlikte ülkemizde mezarlıklar, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde şasta papatyası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca beyaz çiçek anlamına gelir. Cinsin kar beyaz dilsi çiçeklerine işaret eder. Tür adı Latince muhteşem anlamına gelir. Türün gösterişli çiçeklerine işaret eder.

Fotoğrafları