İçeriğe geç

Lepidium sativum (Tere)

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Tere › Tere

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde tek, dik, çiçek kuruluna yakın dallanmış ve çıplak ya da cılız tüylüdür. Taban yaprakları lirsi teleksi, uzun saplı ve kısa süre içinde solar. Gövde yaprakları 1 ya da 2 teleksi, taban yapraklarına göre daha az kesikli, bölümleri dikdörtgensi şeritsi; en üstteki yapraklar şeritsi ve düzdür. Çiçekler leylak ya da beyaz renkli, 2 ila 3 mm uzunluğunda, 1 mm genişliğinde ve dikdörtgensi kaşıksıdır.

Bitkinin ana vatanı kesin olarak bilinmemektedir. İlkçağdan beridir insanlar tarafından yetiştirildiği bilinmektedir ve çok erken dönemde eski dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarla, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Tere adı ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakları çorba ve salatalara eklenir. Kökü çeşni olarak kullanılır. Tohumları baharat ikamesi olarak kullanılır. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Yapraklar iskorbüt hastalığı önleyici, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve uyarıcıdır. Astım ve öksürük vakalarında başvurulur. Tohumları süt arttırıcıdır. İştah açıcıdır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lepidium sativum (Tere) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lepidium-sativum/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın