İçeriğe geç

Lepidium sativum (Tere)

Tere


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Tere › Tere

Dağılımı

Bitkinin ana vatanı kesin olarak bilinmemektedir. İlkçağdan beridir insanlar tarafından yetiştirildiği bilinmektedir ve çok erken dönemde eski dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde tek, dik, çiçek kuruluna yakın dallanmış ve çıplak ya da cılız tüylüdür. Taban yaprakları lirsi teleksi, uzun saplı ve kısa süre içinde solar. Gövde yaprakları 1 ya da 2 teleksi, taban yapraklarına göre daha az kesikli, bölümleri dikdörtgensi şeritsi; en üstteki yapraklar şeritsi ve düzdür. Çiçekler leylak ya da beyaz renkli, 2 ila 3 mm uzunluğunda, 1 mm genişliğinde ve dikdörtgensi kaşıksıdır.

Gözlem

Tarla, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tere.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “küçük pul” anlamına gelir. Ciltte küçük pullara neden olan cüzzamın tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “ekilen” anlamına gelir. Türün antikçağdan beridir insan eliyle yetiştirilmesine işaret eder.

Mutfak

Genç yaprakları çorba ve salatalara eklenir. Kökü çeşni olarak kullanılır. Tohumları baharat ikamesi olarak kullanılır. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar iskorbüt hastalığı önleyici, balgam söktürücü, idrar söktürücü ve uyarıcıdır. Astım ve öksürük vakalarında başvurulur. Tohumları süt arttırıcıdır. İştah açıcıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 644. 1753. L.

Bir Yorum Yazın