Lepidium graminifolium (Circirotu)

Tanımı

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde genellikle çok dallıdır ve tüylerle kaplıdır. Taban yaprakları basit, uzun saplı, mızraksı kaşıksı ve kenarları tırtıklıdır. Gövde yaprakları şeritsi ve kenarları düzdür. 4 ila 6 arası ercik görülür. Tohumlar temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar koyu kahverengi renklidir. Bitki için önerilen circir adı, klasik metinlerde Eruca vesicaria (roka) için kullanılmıştır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde circirotu adı ile bilinmektedir. Circir otu klasik kaynaklarda Eruca vesicaria‘nın adıdır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca küçük pul anlamına gelir. Ciltte küçük pullara neden olan cüzzamın tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince çimen yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının cins içindeki ayırt ediciliğine işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis linearibus integerrimis” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları