Lepidium coronopus (Dejinik)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Coronopus squamatus olarak geçer. 5 ila 30 cm büyüyebilir. Gövdeler yapraksı, çok dallı ve 10 cm uzunluğundadır. Taban yaprakları mızraksıdır. Gövde yatık ya da yükselen biçimde olabilir. Çiçekler yoğun halde kümelidir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tahrip edilmiş araziler ve sulak alanların civarında görülür. Körfez ve İzmit ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde dejinik adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca küçük pul anlamına gelir. Ciltte küçük pullara neden olan cüzzamın tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince karga ayağı anlamına gelir. Türün yaprak biçimine işaret eder.

Tarihi

Yaprakları Medicago ya da mercimeğe benzeyen, üst kısmı beyaz alt kısmı yeşil bir bitkidir. Kökünden tabana yayılan beş ya da altı dal gönderir. Çiçekleri mor renklidir. Denize yakın yerlerde yetişir. Arpa unu ile haşlanarak tuz ve zeytinyağı eklenerek yudumlanırsa kuruyan sütün yeniden akmasını sağlar. DI 4-138.

Yapraklarında çatlaklar olan uzunlamasına bir bitkidir. Zaman zaman yetiştirilir. Kızgın külde kavrulmuş kökü çölyak için mükemmel bir çaredir. PL 22-22.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kök pişirilerek tüketilebilir.