İçeriğe geç

Lepidium campestre (Horozcuk)

Horozcuk


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Tere › Horozcuk

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak başka bölgelere de dağılmıştır.

Genel bilgiler

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde tek ya da çok sayıda ve basit ya da dallıdır. Küçük tüylerle kaplıdır. Çiçekler beyaz renklidir. Bunlar daha sonra 6 mm uzunluğunda ve 4 mm genişliğinde yeşil, düz ve oval meyvelere döner. Bunlar iki adet kahverengi ve 2,5 mm uzunluğunda tohum barındırır. Gövde yapraklarla kaplıdır, bunlar sapsız, almaşlı dizilişli ve ok biçimindedir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Horozcuk.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “küçük pul” anlamına gelir. Ciltte küçük pullara neden olan cüzzamın tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “düzlük” anlamına gelir. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arvis, viis argillosis, apricis” olarak belirtilmiştir ve türün habitat tercihine işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ve sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadı tereye benzer. Yapraklar A ve C vitaminin bakımından zengindir. Meyve ve tohumları baharat olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Adet akışını tetikler. Siyatik vakalarında başvurulur.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a Catalogue of the Plants Cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew. London (2nd ed.) 4: 88. 1812. (L.) W.T.Aiton

Bir Yorum Yazın