İçeriğe geç

Leonurus cardiaca (Aslan kuyruğu)

Aslan kuyruğu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Aslankuyruğu › Aslan kuyruğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortaasya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

100 cm büyüyebilir. Gövde karemsi, morumsu ve özellikle boğumların etrafında kısa tüylerle kaplıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, dişli kenarlı, uzun loblu, elsi saplıdır. Taban yaprakları kama biçimli, üç uçlu, üst yapraklar beş uçludur. Üst tarafları hafifçe tüylü ve alt tarafları grimsidir. Çiçekler bitkinin üst kısmında yaprak koltuklarından çıkar ve üç loblu bırahteleri vardır. Çan çan biçiminde ve beş lobludur. Çiçekler pembe ya da leylak rengindedir ve alt dudak tüylüdür. Dört adet ercik vardır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı, çayır ve tarlalarda görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Aslan kuyruğu, Kalp otu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “aslan kuyruğu” anlamına gelir. Cinsin genel görünümüne işaret eder. Tür adı Latince “kalp” anlamına gelir. Türün kalp kuvvetlendirici özelliğine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Marrubium cardiaca dictum”dur.

Mutfak

Taze ve kuru çiçekleri çorbalara eklenir. Bunlardan ayrıca çay da elde edilir.

Geleneksel tıp

Teskin edici, krampları çözücü, kalbi kuvvetlendirici, adet söktürücü ve gaz söktürücüdür. Kadınsal rahatsızlıklarda etkilidir. Yapraklar spazm çözücü, büzücü, kalbi güçlendirici, terletici, adet akışı teşvik edici, yatıştırıcı, tonik ve rahmi uyarıcıdır. Kalp, doğum ve menopoz şikayetlerinde dahili olarak alınır.

Dioscorides: Ödemleri çözer. Vücuda giren diken, kıymık gibi maddeleri çıkarmak için kullanılır. Yaprakları iltihap gidericidir. Kökü bağırsakları gevşetir.

Biliyor musunuz?

Yapraklarından zeytin yeşili boya elde edilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 584. 1753. L.

Bir Cevap Yazın