Leontodon tuberosus (Yumrulu aslandişi)

derleyen:

Özet

Leontodon tuberosus (Yumrulu aslandişi) genelde makilik alanlarda görülen ve kış sonundan bahar sonuna kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Leontodon

Aslandişi

Tanımı

Leontodon tuberosus (Yumrulu aslandişi) genellikle 7 ila 30 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir ve belirgin biçimde havlıdır. Kök yumruludur. Gövde 1 ila 6 arası sayıda ve dalsızdır. Yapraklar tabanda rozet oluşturur, 3 ila 16 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğinde, kenarları düz ya da dişlidir. Yapraklar sert, yoğun ve 2 ila 3 arası uzun saplıdır. Çiçek başları tektir ve tomurcuk aşamasında baş aşağı sarkıktır. Çiçekçikler sarı renklidir. İnvolukrum yarı küreseldir. Filariler ülgerli ve zarsı kenarlıdır. Kapçık iki türlü olup 3 ila 7 mm uzunluğunda ve gagalıdır. Dıştaki kapçıklar kavisli, kısa gagalı ve 0,5 mm uzunluğunda sorguçludur. İçteki kapçıklar genellikle düz, gagalı ve iki sıralı sorguçludur. Sorguç sarımsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, tarlalar ve deniz kenarında görülen bitki umumiyetle şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde yumrulu aslandişi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca aslan dişi anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin çoğu üyesinin yaprak kenarlarının dişli olmasına dikkat çekmektedir. Cinsin Türkçe adı olan aslandişi bilimsel adının tercüme edilmesi ile oluşturulmuş gözükmektedir. Beri taraftan aslandişi geleneksel olarak Taraxacum cinsi için kullanılır; dent de lion ve dandelion gibi. Tür adı Latince yumrulu anlamına gelir ve açık bir şekilde türün toprak altında yumru barındırmasına işaret etmektedir. İkili adlandırma öncesi adı “Dens leonis asphodeli bulbulis”tir.

Gıda

Yumrusu çiğ olarak tüketilmekte, ayrıca yaprakları buharla pişirilerek yenilmektedir.

Fotoğrafları