İçeriğe geç

Leontodon asperrimus (Aş yemliği)

Aşyemliği


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, İran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Aslandişi › Aşyemliği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

9 ila 32 cm büyüyebilir. Kök turp biçimindedir. Kök çok sayıda rizom yayar, 1 ila 4 arası gövde yükselir. Gövde tabanında dikdörtgensi mızraksı, düz ya da dişli yapraklar yoğun bir rozet oluşturur. Bunlar 5 ila 20 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 2 cm genişliğindedir. Bitkinin tamamı uzun, sert, dik ve soluk yeşil tüylerle kaplıdır. Çiçek başları büyük, 2 ila 2,5 cm uzunluğunda ve 1,5 cm genişliğindedir. İnvolukrum silindirik, bırahte kiremit dizilişli, şeritsi ya da mızraksıdır. Kapçık 15 ila 20 mm uzunluğundadır. Sorguç kirli beyaz renklidir.

Gözlem

Step ve yamaçlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Aşyemliği.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “aslan dişi” anlamına gelir. Cinsin çoğu üyesinin yaprak kenarları dişlidir. Cinsin Türkçe adı olan “aslandişi” bilimsel adının tercüme edilmesi ile oluşturulmuş gözükmektedir. Beri taraftan aslandişi geleneksel olarak Taraxacum cinsi için kullanılır; “dent de lion” ve “dandelion” gibi. Tür adı Latince “çok kaba” anlamına gelir. Tüy örtüsünün durumuna işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Catalogus Horti Academici Vindobonensis 1: 410. 1842. (Willd.) Endl.

Bir Yorum Yazın