İçeriğe geç

Lemna minor (Sumercimeği)

Su mercimeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucuSucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Yılanyastığıgiller › Sumercimeği › Su mercimeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak Güney Amerika ve Avustralya’da da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

Fırontlar su üzerinde yüzücüdür. 1 ila 4 arası yaprak tek köke bağlıdır. Yapraklar büyüdükçe bitki bölünür ve çoğalır. Yapraklar parlak yeşil renklidir. Parlak yeşil renklidir, zaman zaman üst yüzeyi kırmızımsı ve seyrekçe alt yüzeyi kırmızımsı, ters yumurtamsı ila eliptik, 2 ila 6 mm uzunluğunda, genişliğinin yaklaşık iki katı kadar uzunlukta, kenarları düz, tabanı yuvarlak ve 3 damarlıdır. Kök 0,5 ila 15 cm uzunluğunda, kılıf kanatlı değil ve tepe genellikle yuvarlaktır. Nadiren çiçek görülür. Kökler 15 cm kadar uzayabilir. Tohumlar 1 mm. uzunluğundadır. Mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Gözlem

Tatlı su kaynaklarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Su mercimeği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “göl” anlamına gelir. Cinsin sucul yaşayışlı olmasına işaret eder. Cinsin Türkçe yaygın adının klasik metinlerde geçen isminin tercümesi gibi gözüküyor. Bu isim Lens palustris’tir ve tam olarak su mercimeği anlamına gelir. Tür adı Latince “küçük” anlamına gelir. Bitkinin cins içindeki boyutuna işaret eder.

Mutfak

Sebze gibi tüketileceğine dair raporlar vardır. Kurutularak hayvan yemi olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Değiştirici, ateş düşürücü, iskorbüt tedavi edici, büzücü, temizleyici ve idrar söktürücüdür. Soğuk algınlığı, kızamık, ödem ve idrara çıkma zorluğunun tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: İltihaplara faydalıdır.

Biliyor musunuz?

Bitki kurutularak sivrisinek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 970. 1753. L.

Bir Yorum Yazın