Lemna minor (Sumercimeği)

derleyen:

cins:

Tanımı

Fırontlar su üzerinde yüzücüdür. 1 ila 4 arası yaprak tek köke bağlıdır. Yapraklar büyüdükçe bitki bölünür ve çoğalır. Yapraklar parlak yeşil renklidir. Parlak yeşil renklidir, zaman zaman üst yüzeyi kırmızımsı ve seyrekçe alt yüzeyi kırmızımsı, ters yumurtamsı ila eliptik, 2 ila 6 mm uzunluğunda, genişliğinin yaklaşık iki katı kadar uzunlukta, kenarları düz, tabanı yuvarlak ve 3 damarlıdır. Kök 0,5 ila 15 cm uzunluğunda, kılıf kanatlı değil ve tepe genellikle yuvarlaktır. Nadiren çiçek görülür. Kökler 15 cm kadar uzayabilir. Tohumlar 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak Güney Amerika ve Avustralya’da da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tatlı su kaynaklarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde su mercimeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca göl anlamına gelir. Cinsin sucul yaşayışlı olmasına işaret eder. Cinsin Türkçe yaygın adının klasik metinlerde geçen isminin tercümesi gibi gözüküyor. Bu isim Lens palustris’tir ve tam olarak su mercimeği anlamına gelir. Tür adı Latince küçük anlamına gelir. Bitkinin cins içindeki boyutuna işaret eder.

Gıda

Sebze gibi tüketileceğine dair raporlar vardır. Kurutularak hayvan yemi olarak kullanılır.

Tıp

Değiştirici, ateş düşürücü, iskorbüt tedavi edici, büzücü, temizleyici ve idrar söktürücüdür. Soğuk algınlığı, kızamık, ödem ve idrara çıkma zorluğunun tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Bitki kurutularak sivrisinek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları