Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Lemna minor

Fotoğraf

Bakımı

Lemna minor çok yıllık bir ottur. ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Lemna minor sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lesser duckweed, Common duckweed; Sumercimeği.

Etimoloji

Cins adı Yunanca su mercimeği; tür adı ise Latince küçük anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hydrophyte

Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Alismatales
Familya:
Cins: Lemna
Görüldüğü Yer: Altıoluk Yaylası
Görüldüğü Yer: Derbent Deresi

Tanım

Species Plantarum 2: 970. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bibliyografya

1-) Contributions to the flora of Ballıkayalar National Park (Gebze, Kocaeli / Turkey); Zeki Severoğlu, Ülkühan Yaşar, Mustafa Keskin & Memduh Serin; Scientific Area C • Plant ecology. Vegetation and habitat diversity; 427-430

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Lemna minor frond su üzerinde serbestçe yüzer. 1 ila 4 arası yaprak tek köke bağlı olabilir. Yapraklar büyüdükçe bitki bölünerek çoğalır. Parlak yeşil renklidir, zaman zaman üst yüzeyi kırmızımsı ve seyrekçe alt yüzeyi kırmızımsı, obovat ila eliptik, 2 ila 6 mm. uzunluğunda, genişliğinin yaklaşık iki katı kadar uzunlukta, düz, kenarları entire, taban yuvarlak, 3 damarlıdır. Kök 0,5 ila 15 cm. uzunluğunda, kılıf kanatlı değil ve tepe genellikle yuvarlaktır. Nadiren çiçek açar. Tohumlar 1 mm. uzunluğundadır. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Alternatif, antipruritik, antiscorbutik, büzücü, depuratif, diüretik, febrifüj ve soporiktir. Soğuk algınlığı, kızamık, ödem ve idrara çıkma zorluğunun tedavisinde kullanılır. Alterative: Alteratif (Değiştirici). Özellikle bozulan bir işlevi eski haline getirici veya besinlerin sindirilmesini kolaylaştırıcı ilaç. Antirheumatic: Antiromatik. Romatizma tedavisinde kullanılan ilaç. Antiscorbutic: Antiskorbütik. Skorbüt hastalığını tedavi edici ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Depurative: Depüratif. Kanı temizleyici ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemi. Ophthalmic: Oftalmik. Gözle ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaç. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç.

Flora of Turkey

Fronds floating, all with roots, solitary or several joined together by short hyaline stipes, usually green above (rarely purplish), scarcely purple beneath, 1.5-4(-5) mm, ovate to elliptic, often almost symmetrical, never gibbous; air spaces usually not more than 0.3 mm, often weakly visible; veins 3(-5), if with 4-5 veins, outer one branching at base of inner ones; papillae absent or prominent only at apex and above node; fruits scarcely winged; seeds 1, with 10-16 ribs. Fl. 7. Lakes, rivers, pools, ditches, channels, marshes; rice fields, s.l.-1950 m. VIII:67.

Share

Yorum yazın