Leersia oryzoides (Dişli kanyaş)

derleyen:

Tanımı

Rizomlu çok yıllık bir bitkidir. Gövde 1,5 metre uzunluğunda, tabanda dallı, yatık-yükselici ve en alttaki düğümden köklenicidir. Düğümler sakallıdır. Dil kağıtsı, kesik ve 1 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası düz, genişçe şeritsi, 30 cm uzunluğunda, 1,5 cm genişliğinde, uzun-sipsivri, kenar ve damarlarında pürüzlüdür. En üstteki kılıf pürüzlü ve şişkindir. Bileşik salkım gevşek, 5 ila 17 cm uzunluğunda, zikzaklı dallıdır. Başakçık 4 ila 6 mm uzunluğunda ve çok kısa saplıdır. Dışkavuz ve steril içkavuz mevcut değildir. Fertil içkavuzlar kayık biçimli, kılçıklı ve kirpikli-taraklıdır. Paleya damarlarda kirpiklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürenin ılıman kuşağında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bataklık, dere kenarı ve sulak alanlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dişli kanyaş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, 23 Şubat 1727 – 7 Aralık 1774 tarihleri arasında yaşamış Alman bitkibilimci Johann Daniel Leers‘a adanmıştır. Tür adı Antik Yunanca Oryza gibi anlamına gelir. Türün Oryza (pirinç) cinsi ile hayli yakın olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Oryza glumis carina hispidis” idi.

Fotoğrafları