İçeriğe geç

Lavandula angustifolia (Lavanta)

Lavânta


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Haşerat kovucu, Kozmetik.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Lavanta › Lavanta

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 metre uzayabilir. Güçlü kokulu ve aromatik bir bitkidir. Popüler bir süs bitkisidir. Yapraklar 2 ila 6 cm uzunluğunda ve 4 ila 6 mm genişliğindedir. Çiçekler pembemsi mor (lavanta rengi) renklidir, üstlerinde 2 ila 8 cm uzunluğunda sivri uçlar görülür. Yapraksız gövdeler 30 cm uzayabilir. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri tercih eder. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar 15 derecede 1 ila 3 ay arasında çimlenir.

Gözlem

Yol kenarı, park ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Lavanta çiçeği.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yıkama” anlamına gelir. Cinsin banyo esanslarında kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “dar yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis lanceolato linearibus” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yaprak, taç yaprak ve çiçekli saplar çiğ olarak tüketilebilir. Salata ve çorbalara çeşni olarak katılabilir. Lavanta yağı elde edilir. Bitki çayı olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Yara ve yanıkları iyileştirmek için deriye doğrudan uygulanabilen bir antiseptiktir. Elde edilen yağ spazm çözücü, aromatik, gaz giderici, safra söktürücü, idrar söktürücü, sinirleri yatıştırıcı, yatıştırıcı, uyarıcı, mide ağrısı giderici ve toniktir. Çok etkili bir onarıcıdır. Baş ağrısına iyi gelir. Banyo suyuna eklenebilir. Yılan zehirlerine karşı güçlü bir panzehirdir.

Biliyor musunuz?

Taç yaprak ve yağından sabun elde edilir. Yağ parfüm yapımında kullanılır. Bitki fare ve böcek kovucudur.

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition no. 2. 1768. Mill.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version