İçeriğe geç

Laurus nobilis (Akdeniz defnesi)

Akdeniz defnesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Kozmetik, Haşerat kovucu, Asgari endişe (LC), Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Defne takımı › Defnegiller › Defne › Akdeniz defnesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 metre büyüyebilir. Gövdesinin alt kısmı gri, üst kısmı yeşildir. Yaprakları 6 ila 12 cm uzunlukta ve 2 ila 4 cm genişliktedir. Yapraklar kokuludur, şekilleri mızrak ucu gibi, kenarları dalgalı, üst yüzleri koyu yeşil, alt yüzleri açık yeşildir. Çiçekleri 1 cm çapında olup açık sarı veya yeşildir, sapın aynı noktasından 4 ila 5 tanesi birden çıkarak birer öbek oluştururlar. Bu çiçek öbekleri yaprağın yanında çift olarak açarlar. Ağaçlar erkek ve dişi olarak ayrılırlar. Meyvesi yaklaşık 1 cm çapında, içinde tek bir tohum barındıran siyah bir üzümsüdür. Çiçekler iki evciklidir.

Gözlem

Deniz kenarı, ormanlık alanlar ve kayalık yamaçlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akdeniz defnesi, Har, Nehtel, Tahnal, Tefrün.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Dafni’den (δάφνη) almıştır. Dafni, Hellen mitolojisinde görülen bir su perisidir. Oldukça güzel olan Dafni’ye, Eros’un (Cupid) etkisiyle Apollon âşık olur ancak Dafni bu aşka karşılık vermez. Apollon’un baskısından bunalan Dafni nehir tanrısı olan babası Peneus’tan yardım ister, o da Dafni’yi sonsuza kadar defne ağacına dönüştürür. Dafni’nin bitkiye dönüşmesine üzülen Apollon, bir dalını kopararak başına taç yapar ve bitkinin kutsal kabul edilmesini ve her dem yeşil kalacağını ilan eder. Tür adı Latince “asil” anlamına gelir. Türün Roma Uygarlığı için oldukça önemli bir yere sahip olmasına işaret eder.

Mutfak

Yaprağı, yemeklerde tat vermek için kullanılmaktadır. Yaprakları kurutularak çay olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

Romatizma, deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanılır. Yaprakları antioksidan, analjezik, iltihap giderici ve kasılma çözücüdür. Geleneksel olarak bronşit ve influenza tedavisinde kullanılır. Ayrıca çeşitli kanser türlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Meyvesi antiseptik, aromatik, sindirimi kolaylaştırıcı, uyuşturucu ve uyarıcıdır. Yapraklardan elde edilen esansiyel yağ narkotik, antibakteriyel ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir.

Galen: Sadece insanlar için değil koyunlar için de kullanılır. Yaraları tedavi etmek için başvurulur. Akciğer sorunu olan ya da zehirlenen koyunlarda kullanılır.

Plinius: Yağının taze ve yeşil renkli olanı en değerli olanıdır. Felç, spazm, siyatik, çürükler, baş ağrısı, nezle ve kulak hastalıkları için kullanılır.

İbn-i Sînâ: Felç vakalarında etkilidir. Şişlere uygulanır. Yağı yorgunluk giderici olarak kullanılır. Baş ve kulak ağrılarını gidericidir. Ayrıcı işitmeyi güçlendirir. Astım ve nefes darlığı vakalarında faydalıdır. Yağı kusturucudur. Yaprakları rahim ve mesane sorunlarına faydalıdır. Akrep ve haşerat sokmalarında kullanılır. Tüm zehirlenme vakalarında yararlıdır.

Şirvanî Mahmud: Meyveleri unutkanlığı giderir ve zihni açar.

Biliyor musunuz?

Meyvelerinden elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır. Bitkinin yakınlarındaki diğer bitkileri hastalık ve zararlı böceklerden koruduğuna inanılır. Yaprakları böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 369. 1753. L.

Bir Yorum Yazın