Site icon Kocaeli Bitkileri

Lathyrus sphaericus (Çam burçağı)

Lathyrus sphaericus

Lathyrus sphaericus: 05/05/2019; Yuvacık Barajı; 170 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde kanatlı değildir. Çiçekler bir cm uzayabilir ve turuncu ile kırmızının tonlarında olurlar. Meyve tüysüz bir bakla şeklindedir ve uzun şeritler görülür. Birden fazla tüysüz gövde görülür. Sülükleri ile tırmanır ancak bunlar bağlanmazlar. Yapraklar almaşlı dizilişlidir. Yaprakçıklar 2 ila 9 cm uzunluğunda, şeritsi ya da mızraksıdır. Çanak 5 ila 6 mm uzunluğundadır. Taç kiremit kırmızı renklidir. Meyve 3 ila 6 cm uzunluğundadır ve 5 ila 14 arası sayıda pürüzsüz tohum barındırır. Çiçekler erseliktir. Kulakçık küçük ve dardır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, yamaçlar ve yol kenarında görülür. Körfez ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çam burçağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok tutkulu anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı mürdümük Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince küresel anlamına gelir. Türün tohum yapısına işaret eder. Çam burçağı adı, türün genellikle Pinus (çam) ormanlarında görülmesi ile ilgilidir.

Fotoğrafları

Exit mobile version