Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Lathyrus sphaericus

Fotoğraf

Bakımı

Lathyrus sphaericus tek yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Lathyrus sphaericus yamaç, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Grass pea, Round seeded vetchling, Grass peavine, Slender Wild pea; Çam burçağı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca bezelye; tür adı ise Latince küresel anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Fabales
Familya:
Cins: Lathyrus
Görüldüğü Yer: Kirazdere Barajı

Tanım

Observationes Botanicae 3: 39. 1783.

Tanımlayan

Retz., 1783.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Lathyrus sphaericus 50 cm. büyüyebilir. Çiçekler bir cm. uzayabilir ve turuncu ile kırmızının tonlarında olurlar. Meyve tüysüz bir legüme şeklindedir ve uzun şeritler görülür. Orman kenarları ve açık otlaklarda görülür. Birden fazla tüysüz stem görülür. Tendrilleri ile tırmanır ancak bunlar bağlanmazlar. Yapraklar alternat’tır. Yaprakçıklar 2 ila 9 cm. uzunluğunda, linear ya da lanseolat’tır. Meyve 3 ila 6 cm. uzunluğundadır. Çiçekler hermafrodit’tir. Stipül küçük ve dardır. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Hereke (Kocaeli) Florası; Merve Köse, Fazıl Özen.

Flora of Turkey

Sect. Orobastrum: Annual, procumbent o climbing; stems angled or sometimes very narrowly winged. Leaves tendrillous or aristate; leaflets 1 paired or several paired (pinnate), linear to elliptic, with parallel or pinnate parallel veins. Peduncles 1 flowered. Style not twistedi usually canaliculate below. Legumes glabrous or ± pubescent, with the upper suture not 2 winged.
Slender, glabrous annual, erect or ascending, 15-50 cm. Stems not winged. Upper leaves bearing a simple (often short) tendril; leaflets 1 paired, narrowly linear, 25-90 x 0,5-3 mm; stipules lanceolate subulate, semi sagittate. Flowers solitary, on short, aristate, 1-12 mm peduncles. Calyx 5-6 mm; teeth subequal, 1½-2 x as long as tube. Corolla brick red (drying purplish), 8-10 mm. Legume linear ensiform, 30-55 x 4 mm, sessile, subcompressed, glabrous, strongly and longitudinally reticulate nerved. Seeds 5-14, smooth. Fl. 4-5. Pine forests, hillsides, S. screes, 10-2000 m. III:352.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın