Lathyrus setifolius (Büllü baklası)

Tanımı

30 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dar kanatlı, ince, çıplak ve çok dallıdır. Yaprakçıklar bir çift halinde, şeritsi mızraksıdır. Kulakçık mızraksı sipsivridir. Üst yapraklar sülüklüdür. Çiçekler ipliksi çiçek kurulu sapı üzerinde tektir. Çanak 4 ila 5 mm uzunluğundadır ve dişleri eşit değildir. Taç pembemsi menekşe rengindedir. Meyve dikdörtgensi ovaldir ve 2 ila 3 arası tohum bulundurur. Meyve belirgin bir biçimde kıvrımlıdır ve bu sayede ayırt edilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman açıklıkları, kayalık yamaçlar ve çalılıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde büllü baklası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok tutkulu anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı mürdümük Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince kıllı yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliolis setaceo linearibus” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları