Lathyrus oleraceus (Bezelye)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Pisum sativum adı ile geçmektedir. 10 cm ila 2 metre büyüyebilir. Genellikle sarılıcıdır. Yaprakçıklar 1 ila 4 arası çift halinde ve düz ya da dişlidir. Kulakçık 1,5 ila 8 cm uzunluğunda ve eğikçe yumurtamsıdır. Çiçek kurulu 1 ila 3 arası sayıda çiçek taşır. Meyve 4 ila  cm uzunluğunda ve dikdörtgensi ila şeritsidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmelidir. Tohumların çimlenmesi için sıcaklığın en az 10 derece olması gereklidir. Bunlar bir hafta sonra çimlenir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın tamamında yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçeler, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

Olgun olmayan tohumluklar ve tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Olgun tohumlar protein bakımından zengindir.

Tıp

Tohumları toz haline getirilerek çeşitli cilt sorunlarında kullanılır.

Dikkat

Tohumları gebelik önleyici, fungustatik ve sperm öldürücüdür.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok tutkulu anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı mürdümük Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince sebze anlamına gelir. Türün, yenilebilir olmasına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde bezelye adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.