Lathyrus hirsutus (Kaba mürdümük)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Lathyrus hirsutus (Kaba mürdümük) genelde ekili arazilerin civarında görülen ve bahar sonundan yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Lathyrus

Mürdümük

Tanımı

Lathyrus hirsutus (Kaba mürdümük) genellikle 40 ila 60 cm büyüyebilen tek ya da iki yıllık bir bitkidir. Bitki neredeyse çıplak ya da seyrek yaslanıcı tüylüdür. Gövde ince ve kanatlıdır. Yaprakların ucunda üç bölümlü ya da teleksi dallı sülük bulunur. Yaprakçıklar genellikle tek çift halindedir. Bunlar şeritsi eliptik, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve  11 mm genişliğindedir. Kulakçık mızraksı bizsidir. Çiçek kurulu sapı yapraklardan çok daha uzundur ve 1 ila 3 arası sayıda çiçek taşır. Çanak 4 ila 5 mm uzunluğundadır ve dişleri yumurtamsı sipsivridir. Taç mavimsi mor renkli ve 10 ila 14 mm uzunluğundadır. Bayrakçık çıplaktır. Meyve tüylerle kaplıdır ve 5 ila 7 arası tohum bulundurur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Akdeniz havzası ile Pakistan arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarla, çayır ve çalılıklarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde kaba mürdümük adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok tutkulu anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı mürdümük Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün meyvesinin belirgin biçimde tüylü olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “leguminibus hirsutus” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları