İçeriğe geç

Lathyrus czeczottianus (Çalı mürdümüğü)


Anahtar kelimeler: Endemik.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Mürdümük › Çalı mürdümüğü

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

25 ila 45 cm büyüyebilir. Yoğun tüylüdür. Gövde köşeli, dallı, yükselici ya da diktir. Yapraklar kısaca kılçıklı, yaprakçıklar tek çift halinde, mızraksı, 15 ila 47 mm uzunluğunda ve 3 ila 12 mm genişliğinde, paralel damarlı, kulakçık mızraksı sipsivri, yapraklardan daha dar, eşit olmayan biçimde ok başlıdır. Çiçek sapı yoğun 3 ila 7 çiçekli, yapraklardan daha uzundur. Çanak 10 ila 14 mm uzunluğundadır. Taç lavanta mavisi renginde, 17 ila 19 mm uzunluğundadır. Meyve genişçe şeritsi, 35 mm uzunluğunda ve 5 mm genişliğinde, yoğun tüylüdür.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çalı mürdümüğü.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

1200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çok tutkulu” anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı “mürdümük” Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince “Hanna Czeczott’a” anlamına gelir. 1888 – 1982 yılları arasında yaşamış Leh bitki bilimci. Türkiye florası üzerine çalışmalar yapmıştır.

Literatür

Feddes Repertorium 72(2–3): 91. 1966. Bässler

Bir Yorum Yazın