Lathyrus cicera (Bayır fiyi)

derleyen:

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde çıplak ya da zaman zaman cılız tüylüdür. Gövdede kanat bulunur. Yapraklar, iki şeritsi yaprakçıktan oluşur, bunlar 3 ila 6 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu tek çiçekten oluşur ve 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır. Meyve tüysüzdür. Çanak 7 ila 9 m uzunluğunda, dişleri mızraksı ya da kısaca sipsivridir. Taç kiremit kırmızı renklidir. Kanatçık belirgin biçimde ters yumurtamsıdır. Meyve dikdörtgensi, 2,5 ila 4 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 arası sayıda tohumludur. Çiçekler erseliktir. Yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Tohumlar ekilmeden yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmelidir. Taç kırmızı ya da kırmızımsı mor renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde colban, bayır fiyi, nohut mürdümüğü ve hayvan bezelyesi adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca çok tutkulu anlamına gelir. İlk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve cinse bağlı bazı türlerin afrodizyak oldukların yönündeki inanışa işaret eder. Cinsin Türkçe adı mürdümük Farsça kökenlidir ve olasılıkla mercimek için kullanılmıştır. Bu kelime ayrıca Farsçada gözbebeği anlamına gelir, mercimek tohumları ile gözbebeği arasında yüzeysel bir benzerlik mevcuttur. Tür adı Latince nohut anlamına gelir. Türün tohum yapısına işaret eder.

Gıda

Tohum ve meyve iyi pişirildiği taktirde tüketilebilir.

Dikkat

Fotoğrafları